Przewodnik Tatrzanski - Wycieczki Tatry - Zachodnie i Wysokie, Polskie i Słowackie, Pieniny, Słowacki Raj

Justyna Żyszkowska +48 502 052 111
Przemysław Matuszyk +48 606 765 123

Wycieczki trudniejsze – znakowanymi szlakami Tatr Polskich i Słowackich przeznaczone dla odrobinę bardziej wymagających turystów. Konieczne jest przygotowanie kondycyjne na pokonywanie dłuższych podejść oraz trudniejszych technicznie odcinków trasy.

orlaperc Wycieczki trudniejsze

Jest to jeden z najtrudniejszych ale i najbardziej efektownych szlaków w Tatrach Wysokich. Prowadzi granią pomiędzy przełęczami Zawrat (2159m. n.p.m.) i Krzyżne (2112 m. n.p.m.). Zamontowane klamry, łańcuchy i drabinki pozwalają bezpiecznie poruszać się w eksponowanym terenie. Przepiękne widoki na Halę Gąsienicową i na Dolinę Pięciu Stawów a do tego ekscytujące wrażenia. Proponujemy wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch a następnie przejście przez Świnicę, Zawrat do okolic Koziego  Wierchu w zależności od kondycji uczestników i pogody. Każdemu uczestnikowi zapewniamy kask, uprząż, lonże via ferrata. Maksymalna ilość uczestników wycieczki to 5 osób.

krywan Wycieczki trudniejsze

Krywań - wyniosły (2494 m n.p.m.) szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich po stronie słowackiej, o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku, od którego wziął swoją nazwę (“Krzywań”). Krywań jest narodową górą Słowaków, na jego szczycie postawiono krzyż oraz tablicę pamiątkową. Wierzchołek dostępny jest dla turystów latem od strony południowej oraz południowo-zachodniej.

rysy Wycieczki trudniejsze

Rysy - najwyższy szczyt Tatr polskich i równocześnie najwyższy szczyt Polski o wysokości 2499 m n.p.m., Na wierzchołek od strony Morskiego Oka prowadzi dobrze ubezpieczony szlak turystyczny (serie łańcuchów), wymagający jednak przygotowania turystycznego i kondycyjnego. Rysy należą do jednego z najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich, głównie dzięki niezrównanej panoramie roztaczającej się z wierzchołka. W pogodne dni można naliczyć z niego ok. 100 szczytów!

szpiglasowy_wierch Wycieczki trudniejsze

Szpiglasowy Wierch - szczyt o wysokości 2172 m n.p.m. położony w głównej grani Tatr jest szerokim masywem o dwóch wierzchołkach, dostępnym ze Szpiglasowej Przełęczy - łatwo od strony Morskiego Oka (szlakiem zwanym potocznie "ceprostradą"), trudniej od strony Doliny Pięciu Stawów (ubezpieczenia za pomocą łańcuchów).

rohacze Wycieczki trudniejsze

Rohacze - dwa wybitne, skaliste szczyty w grani głównej Tatr Zachodnich po stronie Słowacji. Biegnie przez nie malowniczy szlak turystyczny, który swoją skalną scenerią, ze stromymi podejściami i licznymi ubezpieczeniami w postaci łańcuchów przypomina polską Orlą Perć. Szlak jest miejscami bardzo eksponowany i stąd uchodzi za szlak trudny, wymaga dobrego przygotowania turystycznego oraz odporności na ekspozycję. Uwaga: nie powinni wybierać tej trasy turyści z lękiem wysokości.

czerwone_wierchy Wycieczki trudniejsze

Masyw Czerwonych Wierchów, składający się z czterech szczytów o wys. powyżej 2000 m n.p.m. (Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka) znajduje się w ciągu głównego grzbietu Tatr i biegnie nim granica słowacko-polska. Z odsłoniętych na całej długości grzbietów i szczytów Czerwonych Wierchów roztaczają się piękne, rozległe widoki. Szlaki turystyczne w obrębie masywu są stosunkowo łatwo dostępne i nie stwarzają dla turysty większych problemów technicznych – jednakże przejście wszystkich 4 szczytów wiąże się z pokonaniem ponad 1000-m przewyższenia.

jagniecy_szczyt Wycieczki trudniejsze

Jagnięcy Szczyt o wysokości 2230 m n.p.m. jest najbardziej na wschód wysuniętym wierzchołkiem głównej grani Tatr Wysokich. Szczyt jest dostępny dla turystów, ze schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim prowadzi na niego znakowany szlak turystyczny o umiarkowanej trudności (kilka miejsc eksponowanych - ubezpieczenia łańcuchami).

giewont Wycieczki trudniejsze

Masyw Giewontu, złożony z trzech części jest doskonale widoczny z Zakopanego. Na główny wierzchołek zwieńczony 15-metrowym krzyżem – Wielki Giewont (1895 m n.p.m.) prowadzi szlak turystyczny. Dla wszystkich zdobywców góry – symbolu, z którą wiąże się wiele tatrzańskich legend, wejście na szczyt jest przeżyciem pozostającym długo w pamięci.

swinica Wycieczki trudniejsze

Pierwszy od zachodu wybitny szczyt Tatr Wysokich. Świnica - 2278 m. n.p.m. jest położona w grani głównej, na granicy ze Słowacją. Najbezpieczniejsza i jednocześnie piękna widokowo trasa prowadzi z Hali Gąsienicowej przez Świnicką Przełęcz. Wygodne zejście biegnie przez Zawrat a następnie z powrotem na Halę Gąsienicową lub do Doliny Pięciu Stawów.

dolina_pieciu_stawow Wycieczki trudniejsze

Dolina Pięciu Stawów Polskich, potocznie nazywana “Piątką”, jest wysokogórską, polodowcową doliną otoczoną wybitnymi tatrzańskimi graniami i szczytami (m.in. słynną Orlą Percią). Z progu lodowcowego spada w dół doliny malownicza Siklawa – najwyższy wodospad w Tatrach. Nad Przednim Stawem znajduje się najwyżej położone schronisko po polskiej części Tatr.